Aktualności
Naczelna Organizacja Techniczna w okresie pandemii
Pomimo wciąż trwającej pandemii Rada Regionalna Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Słupsku przystąpiła w październiku do realizacji zadania publicznego finansowanego przez Miasto Słupsk pn. "Razem raźniej" w ramach, którego organizuje spotkania dla seniorów służące ich wszechstronnej aktywizacji.
Projekt przeznaczony jest nie tylko dla seniorów naszego stowarzyszenia ale także dla członków innych stowarzyszeń, którzy zechcą z nami współpracować w tym zakresie.
Sytuacja jest ciężka, większość osób boi się opuszczać domów i kontaktu z innymi ludźmi, są jednak takie osoby, które chętnie korzystają z proponowanych przez nas atrakcji i odważają się w nich uczestniczyć, w październiku w szerszym gronie (10 osób) a teraz w 5-cio osobowych grupach.
W ramach tego projektu odbywają się:spotkania „Kawka przy muzyce" podczas których odbywają się rechitale znanej wykonawczyni poezji śpiewanej Anny Poźlewicz, spotkania "Kawka pod semaforem" (w Izbie Historii Kolei), spotkanie "Zaduszki NOT-wskie" przy muzyce w wykonaniu młodego artysty Pawła Bałbatun, warsztaty komputerowe ABC komputera, wystawa makiet najsłynniejszych budowli świata, wystawa fotograficzna, turniej brydżowy oraz spotkania sportowe polegające na spacerach z ćwiczeniami gimnastycznymi.
Turniej brydżowy o puchar Prezesa NOT odbywa się przez internet a jego finał planujemy na 22 grudnia. Startuje w nim aż 25 par.
W naszym projekcie zwrócimy także uwagę na zainteresowania hobbistyczne seniorów . Powszechnie dużym zainteresowaniem cieszy się fotografika. Chcemy więc poprzez zorganizowanie wystawy autorstwa naszej koleżanki Elżbiety Krasuckiej Tomczak pn. „ Barwy pór roku" szerzej zainteresować seniorki i seniorów fotografiką, bliżej zapoznać ich z techniką fotografii oraz tematem kolorystyki świata związanym z otaczającym nas środowiskiem i przeobrażeniami w przyrodzie.
Wystawa pozwoli nam nie tylko podziwiać kunszt artystyczny naszej Koleżanki ale też w nieco inny sposób spojrzeć na kolory nas otaczające i zmieniające się wraz z okresami fenologicznymi.
Inną wystawę stanowią prace naszego kolejnego seniora Mirosława Śmigielskiego ze Stowarzyszenia Mechaników Polskich, który pasjonuje się modelarstwem i budowlami z puzzli 3D. Wystawa ta robi wielkie wrażenie na oglądających. Po prezentacji w lokalnej telewizji wiele osób odwiedza naszą siedzibę aby ja obejrzeć.
Aby rozwiązać problemy okresu senioralnego wybraliśmy kilka aktywności intelektualnych i fizycznych. Powszechnie wiadomo, że muzyka ma olbrzymi wpływ na system nerwowy i zahamowanie procesów starzenia się mózgu. Dlatego zdecydowaliśmy się zrobić wspomniane wcześniej spotkania relaksujące przy muzyce.
Nasza organizacja prowadzi Izbę Historii Kolei. Chociaż istnieje ona już od kilku lat nie wiele osób ją zwiedziło, chcielibyśmy aby zobaczyła ją jak największa liczba mieszkańców naszego miasta, aby zapoznali się z tajnikami związanymi z techniką i materialnym dorobkiem słupskiego kolejnictwa dlatego spotkania w tej Izbie włączyliśmy do tego projektu.
Zorganizowaliśmy Zaduszki NOT-owskie podczas, których wspominaliśmy naszych Kolegów i ich zasługi dla naszego stowarzyszenia. Spotkanie zorganizowaliśmy także przy muzyce w wykonaniu młodego gitarzysty Pawła Bałbatun z liceum ogólnokształcącego współpracującego z nami także w ramach konkursów technicznych i spotkań edukacyjnych przez nas organizowanych.
Dużym problemem seniorów jest utrata aktywności intelektualnej oraz kłopoty z obsługą komputera dla tego chcemy im przybliżyć jego działanie i podstawowe zasady jego obsługi w związku z czym zorganizowaliśmy dla chętnych spotkanie na temat ABC komputera, które pozwoliło naszym koleżankom i kolegom wyjaśnić niektóre problemy związane z jego obsługą.
Znacznym problemem seniorów jest sprawność fizyczna dlatego przeprowadziliśmy typowe fizyczne zajęcia sportowe polegające na wykonywaniu ćwiczeń rozciągających i spacerów w otoczeniu przyrody znajdującej się w parku sąsiadującym z budynkiem NOT.
Seniorzy mają problem z samotnością, która w przygnębiający sposób wpływa na ich samopoczucie oraz na zmniejszenie odporności i zwiększenie podatności na wszelkiego rodzaju choroby. Wyjście z domu, spotkanie z innymi osobami wymiana doświadczeń w zakresie pielęgnacji zdrowia, aktywności fizycznej czy obsługi komputera w znaczny sposób ułatwia i ubarwia ich życie.
Mieliśmy zamiar kolejne działania projektu organizować w siedzibie NOT, w SCWOP na ul. Niedziałkowskiego, w domu na Grzybowej i DPS na Jaracza. Niestety w związku z reżimami pandemii zawęziliśmy miejsce organizacji do naszej siedziby czyli Domu Technika w Słupsku zapraszając do uczestnictwa nie tylko naszych seniorów ale także wszystkich mieszkańców Słupska i okolic, którzy chcieliby skorzystać z naszej oferty.
Podczas wszystkich działań przestrzegamy zasady związane z profilaktyką obowiązującą w okresie pandemii kowid. Ograniczamy spotkania do 5 osób i tak organizujemy salę aby uczestnicy mogli przebywać w obowiązującej odległości od siebie. Stosujemy środki dezynfekujące osobiste i do odkażania pomieszczeń.
Uczestnicy spotkań są bardzo zadowoleni z ich przebiegu a my naszym działaniem staramy się zachować pewne cechy normalności mimo tego, że sytuacja nie jest łatwa ani dla nas ani dla osób, które zdecydowały się uczestniczyć w naszym projekcie, który realizujemy przy wsparciu finansowym Miasta Słupsk.
Krystyna Popiel
RR FSNT NOT Słupsk
Fot. Edward Kasierski i Krystyna Popiel