Aktualności
Projekty realizowane przez RR FSNT NOT w Słupsku w ramach zadań publicznych w roku 2021
Rada Regionalna Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Słupsku realizuje 3 zadania publiczne stanowiące projekty finansowane przez Miasto Słupsk, Powiat Słupski i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego :
1. „Znowu razem” - projekt współfinansowany przez Miasto Słupsk
- Zadaniem tego projektu jest zmobilizowanie członków NOT-u, starszych ludzi, emerytów z terenu miasta Słupska do wyjścia z domu, zainteresowanie się kulturą oraz problemami zdrowego stylu życia i aktywnością fizyczną. Taki styl życia szczególnie jest ważny gdy wiele osób ciężko przeszło okres pandemii coronowirusa psychicznie i fizycznie. Okres izolacji wpłynął negatywnie na ich samopoczucie i powrót do relacji międzyludzkich i zwrócenie uwagi na inne zagadnienia poza sprawami związanymi z pandemią korzystnie wpływa na ich samopoczucie i stan zdrowia.
- W ramach projektu odbywają się spotkania tematyczne związane z fotografią cyfrową, spotkania z osobami mającymi ciekawe zainteresowania i pasje związane z podróżowaniem, badaniem historii, pisaniem książek, konkurs fotograficzny pn.”Moje piękne miasto Słupsk”, warsztaty i zajęcia sportowe na powietrzu oraz rozgrywki brydżowe o Puchar Prezesa NOT.
- Gośćmi projektu są znani Słupszczanie: podróżniczka i pisarka, była bibliotekarka Elżbieta Wisławska oraz inż. Jan Ryszard Kurylczyk znany pasjonat historii, pisarz, polityk, menadżer, rzeczoznawca, były wojewoda słupski i pomorski, były wiceminister infrastruktury.
- W grudniu prowadzić będziemy warsztaty i spotkania nt. tradycji świąt Bożego Narodzenia oraz odbędą się wystawy fotograficzne.
Projekt ten realizujemy wspólnie ze stowarzyszeniem Alternatywa i mieszkańcami domu dla starszych osób przy ul. Grzybowej w Słupsku. Główniejsze i bardziej uroczyste spotkania uświetnia nam znana wileńska i słupska piosenkarka inż. Anna Poźlewicz.
2. „Ciekawe zainteresowania-ciekawe życie” - projekt współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i realizowany jest na terenie powiatów: słupskiego i lęborskiego
- Zadaniem tego projektu jest zmobilizowanie członków NOT-u, starszych ludzi, emerytów z terenu powiatów słupskiego i lęborskiego do swojej dawnej aktywności, wyjścia z domu, zainteresowanie się kulturą, historią regionu oraz problemami zdrowego stylu życia i aktywnością fizyczną.
- w ramach projektu odbywają się spotkania tematyczne związane z historią regionu, zdobywaniem niepodległości oraz z historią osadnictwa na tych ziemiach. Odbędą się też Zaduszki Notowskie poświęcone naszym koleżankom i kolegom, którzy tworzyli i rozwijali naszą organizację.
Odbędzie się seminarium wyjazdowe pn. „Polska Morska Niepodległa” śladami miejsc, charakterystycznych dla Polskości regionu, związanych z odzyskiwaniem Niepodległości na tych terenach. Odbywają się też systematyczne zajęcia sportowe na powietrzu oraz sudoku i rozgrywki brydżowe pn. Brydżysta NOT-u Lato 2021’. Gośćmi naszego projektu są Danuta Sroka regionalistka Miejskiej Biblioteki w Słupsku , pisarka, pasjonatka historii i kultury naszego regionu oraz inż. Anna Poźlewicz muzykolog, piosenkarka, wykonawczyni poezji śpiewanej , autorka wielu utworów muzycznych. Zadanie to spełnia rolę integrującą środowisko naszego regionu a w szczególności powiatów słupskiego i lęborskiego.
3. „Popularyzacja materialnej historii kolej - projekt współfinansowany przez Powiat Słupski”
Głównym celem zadania jest udostępnienie zasobów prowadzonej przez naszą organizację Izby Historii Kolei na Pomorzu Środkowym jak największej ilości mieszkańców powiatu słupskiego a w szczególność młodzieży i dzieciom w celu zapoznania ich z dziejami kolejarzy i kolejnictwa na pomorzu Środkowym. Ekspozycja oraz prezentacje i prelekcje robią na dzieciach i młodzieży duże wrażenie pokazując w jak ciężkich warunkach i przy pomocy jakiego sprzętu musieli kiedyś pracować kolejarze. Wzbudza to szacunek i uznanie dla ich dorobku i ciężkiej pracy w odbudowę Słupska i infrastruktury kolejowej w naszym mieście i regionie. Organizujemy spotkania w samej Izbie Historii Kolei na Pomorzu Środkowym dla uczniów Zespołu Szkół Agrotechnicznych oraz spotkania w szkołach i przedszkolach powiatu Słupskiego: w Kobylnicy, Ustce, Głobinie, Siemianicach, Damnicy gdzie wygłaszamy prelekcje, przedstawiamy specjalnie opracowaną prezentację oraz eksponaty możliwe do przewiezienia. Rozdajemy historyczne widokówki o kolejnictwie i wizytówki oraz koperty pamiątkowe z pieczątką Izby Historii Kolei na Pomorzu Środkowym jako upominki dla dzieci i młodzieży. Umieszczamy plakaty, w szkołach i urzędach w celu promocji i popularyzacji Izby Historii Kolei na Pomorzu Środkowym. Projekt ten promuje zawód kolejarza i przybliża zagadnienia techniczne związane z kolejnictwem. Realizowany jest na terenie powiatu słupskiego.