Aktualności
Spotkanie Komisji Kwalifikacyjnej
W dniu 18.03.2022r w podziemiach Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku odbyło się spotkanie komisji kwalifikacyjnej nr 008 przy RR FSNT NOT w Słupsku podsumowujące działalność w roku 2021. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Przewodniczącego Komisji Kol. Piotra Gaweł. Przewodniczący podziękował członkom komisji za zaangażowanie w jej pracę i dobrą współpracę z poszczególnymi członkami komisji. Specjalne podziękowania otrzymała Sekretarz komisji Koleżanka Teresa Staniuk za ogromy wkład pracy w funkcjonowanie biura Komisji Kwalifikacyjnej. Przewodniczący podkreślił, że prowadzona przez Koleżankę Teresę Staniuk efektywna organizacja pracy, systematyczność, dokładność i porządek w biurze były dostrzegane również na zewnątrz przez naszych klientów. Uczestnicy spotkania w ożywionej dyskusji aktywnie dzielili się swoimi doświadczeniami i uwagami oraz wskazywali możliwości podniesienia standardów i jakości świadczonych przez nas szkoleń.
Uczestnicy spotkania jednogłośnie opowiedzieli się za organizacją kolejnych spotkań komisji, również w ciągu roku.
więcej informacjiMłody Innowator 2021/2022
XV edycja Konkursu Młody Innowator
Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna, po raz 15-ty wspólnie z Towarzystwem Kultury i Historii Techniki oraz Stowarzyszeniem Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów organizuje pod hasłem "Mam pomysł na innowacyjne rozwiązanie", Ogólnopolski Konkurs „Młody Innowator”.
Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki.
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (kl. IV-VIII), ponadpodstawowych (liceów i techników). Jego celem jest wykorzystanie i pobudzanie twórczych zdolności dzieci i młodzieży. Tematem zgłoszonego do konkursu pomysłu może być dowolne rozwiązanie, polegające na udoskonaleniu istniejącego lub opracowanie projektu nowego, mającego cechy oryginalności.
Efekty poprzednich edycji Konkursu dowodzą, że warto kontynuować jego rozwijanie. Młodzież wykazuje się dużymi zdolnościami. W sukcesach uczniów należy podkreślić rolę pasjonatów - nauczycieli, promotorów zgłaszanych projektów, dzięki których zaangażowaniu konkurs ciągle się rozwija. Konkurs zakłada działania zespołowe, uczy wspólnie realizować zadania, a tym samym organizacji i odpowiedzialności. Jednoczy dzieci wokół wspólnego celu. Wielu dotychczasowych uczestników wykazało się techniczną wyobraźnią, a nagrodzone i wyróżnione prace odznaczały się oryginalnością.
Na uroczysty finał zapraszani są autorzy najciekawszych prac wraz ze swymi opiekunami. Nauczycielom prowadzącym najlepsze prace w każdej kategorii są wręczane dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Prace laureatów są staraniem Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów prezentowane podczas międzynarodowej wystawy wynalazków „IWIS”.
W załączeniu:
Plakat informacyjny
Regulamin wraz z formularzem zgłoszeniowym
Szczegółowe informacje na temat konkursu w linkach poniżej:
1.Informacja o konkursie dla szkół 2021-2022.pdf
2.Regulamin konkursu wraz z formularzem zgłoszeniowym.pdf
W ZG NOT w Warszawie informacji w sprawie konkursu udziela:
Anna Kowalska 785 870 469 anna.kowalska@not.org.pl
W RR FSNT NOT w Słupsku informacji w sprawie konkursu udziela:
Krystyna Popiel 503 100 014 krystyna.popiel@onet.eu
Podsumowanie 2021 roku
Miesiąc grudzień, miesiącem podsumowań i rozliczeń także dla Naczelnej Organizacji Technicznej w Słupsku. Kończy się realizacja czterech projektów finansowanych przez miasto Słupsk, Powiat Słupski i Województwo Pomorskie.
Dzięki wsparciu miasta Słupsk zrealizowano projekt „ Znowu Razem” mają, którego zadaniem był powrót do normalności po izolacji pandemicznej. Zorganizowano wspólne spacery po ciekawych miejscach Słupska, konkurs fotograficzny „Moje piękne miasto Słupsk”, spotkania z ciekawymi ludźmi; podróżniczką i pisarką Elżbietą Wisławską oraz Janem Ryszardem Kurylczykiem pasjonatem historii, Zaduszki NOT-owskie, wystawę i prezentację filmu poświęconego Festiwalowi Pianistyki Polskiej oraz rozgrywki brydżowe indywidualne i drużynowe o Puchar Prezesa NOT. Projekt kończą cztery optymistyczne spotkania świąteczne ze wspólnym kolędowaniem dla seniorów NOT, Stowarzyszenia „Alternatywa”, pensjonariuszy DDPS „Bezpieczna Przystań” i mieszkańców domu przy ul. Grzybowej z udziałem piosenkarek z Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy.
We wrześniu Klub Seniora NOT podjął się realizacji Słupskich Dni Seniora w ramach projektu „Aktywny Senior - czas na świętowanie” finansowanego przez Miasto Słupsk. Tym działaniem objęto seniorów z całego miasta. W jego ramach odbyła się wystawa miniatur budynków i budowli świata autorstwa Mirosława Śmigielskiego z prelekcją znanej słupskiej architekt Elżbiety Szalewskiej, wycieczka do Ustki dla seniorów, koncert piosenkarki Anny Poźlewicz i jej uczennic, zwiedzanie muzeum, udział w spotkaniu autorskim w Teatrze Nowym. W ramach tego projektu wydano dwa albumy: ”Miniatury budynków i budowli świata” oraz ”Moje piękne miasto Słupsk”.
Zrealizowano także projekt „Ciekawe zainteresowania - ciekawe życie” finansowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego dla mieszkańców Słupska i Lęborka. Zorganizowano spotkania z Danutą Sroką autorką książkii wystawy związanej z losami osiedleńców na naszym terenie, obchody Święta Kolejarza i Święta Niepodległości, którym towarzyszył koncert Anny Poźlewicz i jej uczennicy Oliwii Lewińskiej, konkurs sudoku, turniej „Brydżysta NOT-u lato 2021” oraz wycieczkę pn.„Polska Morska Niepodległa” podczas, której zwiedzono Uniwersytet Morski, elektrownię szczytowo-pompową k /Żarnowca, przylądek Rozewie, miejsca upamiętniające Zaślubiny z Morzem i gen. Hallera oraz Piaśnicę największe, po KL Stutthof, miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu w okresie II wojny światowej, która nazywana jest także „Pomorskim Katyniem” lub „Kaszubską Golgotą” oraz inne nadmorskie miejsca historyczne.
Przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego Słupsk zrealizowano projekt pn.„Popularyzacja materialnej historii kolei” dla młodzieży z Zespołu Szkół Agrotechnicznych oraz dzieci szkół podstawowych i przedszkoli w Ustce, Głobinie, Kobylnicy, Damnicy i Główczycach.
Podczas tych spotkań założyciele Słupskiej Izby Historii Kolei Edward Kasierski i Ryszard Nikitiuk prezentowali historyczne eksponaty, opowiadali o historii i osiągnieciach techniki kolejowej, pokazywali prezentacje i filmy przybliżające te zagadnienia oraz zasady bezpiecznego zachowania w pobliżu dróg kolejowych. Spotkania te zostały przyjęte z dużym zainteresowaniem przez dzieci i młodzież uczestniczących w tych spotkaniach.
Poza realizacją wymienionych zadań publicznych przeprowadziliśmy dwa konkursy dla młodzieży „Młody Innowator” i konkurs na grę planszową „Inżynierowie dla Niepodległej”. W pierwszym konkursie wzięli udział uczniowie słupskich szkół: II LO im. Bolesława Krzywoustego, Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych, Zespołu Szkół Elektryk, I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO. Prace uczniów zostały bardzo wysoko ocenione a na etapie ogólnokrajowym praca pn.:„Bezpieczna jazda” otrzymała III miejsce a praca „Automatyczny system gaśniczy w samochodach osobowych” otrzymała wyróżnienie. W drugim konkursie wzięli udział uczniowie dwóch szkół: II LO im Adama Mickiewicza i Zespołu Szkół Elektryk. Obydwie prace zakwalifikowały się do drugiego etapu a w tej chwili oczekujemy na jego rozstrzygnięcie.
Członkowie Zarządu RR FSNT NOT uczestniczyli w 5 internetowych konferencjach organizowanych przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Polskich we Francji i Europejską Federację Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo Technicznych. Wszystkie tematy były bardzo interesujące a spotkanie z przedstawicielami myśli technicznej z całego świata robiło na nas wielkie wrażenie.
Jak widać pomimo ciągle trwającej pandemii rok był obfity w działania, które na przekór obawom odbyły się bez większych problemów. Teraz tylko pozostały rozliczenia projektów i optymistyczne wejście w nowy 2022 rok.
więcej informacjiRozgrywki brydżowe o Puchar Prezesa NOT - Słupsk 2021
W ramach realizacji zadania publicznego „Znowu Razem” finansowanego przez miasto Słupsk odbyły się brydżowe rozgrywki indywidualne i drużynowe o puchar Prezesa NOT.
W rozgrywkach indywidualnych zwycięzcami zostali:
1. Maria Tomczewska – I miejsce
2. Wojciech Lewandowski – II miejsce
3. Marek Parol – III Miejsce
Drużynowe Mistrzostwa 2020/2021 wygrał zespół Sławno w składzie:
Wiesław Mączkowski, Ryszard Leśniewski, Mirosław Kopowski, Bogusław Dyk, Radosław Kmiecik, Grzegorz Zborowski
Podsumowanie rozgrywek i uroczyste wręczenie pucharów odbyło się w Klubie Technika NOT w dniu 20.XII.2021r.
więcej informacji
Posiedzenie RR FSNT NOT
W dniu 25.11.2021r w sali konferencyjnej słupskiego NOT odbyło się posiedzenie Rady Regionalnej FSNT NOT w Słupsku w trybie stacjonarnym. Podczas posiedzenia omówiono plan merytorycznego działania RR FSNT NOT w Słupsku w roku 2022. Prezes Tadeusz Bruzda przedstawił założenia do przygotowania prowizorium budżetowego na rok 2022, które zostały uściślone w trakcie dyskusji i przyjęte uchwałą. Kolega Lech Wojtecki przedstawił prezentację nt. „Wyroby z regionu”, w której zaprezentował firmy stosujące innowacyjne rozwiązania technologiczne. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali albumy ”Wystawa Miniatur wiata” Mirosława Smigielskiego.
więcej informacji
„Aktywny Senior-Czas na Świętowanie”
Rada Regionalna Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Słupsku realizuje kolejne czwarte zadanie publiczne stanowiące projekt finansowany przez Miasto Słupsk- „Aktywny Senior-Czas na Świętowanie”.
Kolejne zadanie publiczne realizowane przez Klub Seniora NOT w Słupsku w ramach obchodów Słupskich Dni Seniora, w czasie których zorganizowaliśmy szereg imprez skierowanych nie tylko do członków naszego stowarzyszenia ale także do mieszkańców naszego miasta. Uroczysta inauguracja odbyła się w Domu Technika dla seniorów zrzeszonych w Klubie Seniora NOT. Podczas tego spotkania odbył się koncert piosenkarek Anny Poźlewicz i jej uczennicy Oliwii Lewińskiej oraz spotkanie ze szczególnie zasłużonym seniorem naszego stowarzyszenia Edwardem Kasierskim prezesem SITK RP i kustoszem Izby Historii Kolei w Słupsku. Dla mieszkańców domu seniorów przy ul. Grzybowej zorganizowaliśmy wycieczkę do Ustki z uroczystym obiadem a podczas całego miesiąca organizowaliśmy dla nich zajęcia świetlicowe w trakcie, których odbywały się m. innymi spotkania z ciekawymi ludźmi. W Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej zorganizowaliśmy wykład na temat słupskiej architektury wygłoszony przez architekta-planistę dr Elżbietę Szalewską oraz wystawę Miniatur Budowli autorstwa naszego Kolegi z SIMP Mirosława Śmigielskiego, która udostępniona została także dla wszystkich mieszkańców miasta w Ratuszu Słupskim gdzie odbyła się konferencja prasowa poświecona tej wystawie, po której ukazało się wiele relacji w radio i telewizji. W ramach tego zadania wydano katalog z tej wystawy oraz album „Moje piękne miasto Słupsk”, w którym prezentowane są prace fotograficzne seniorów naszego miasta pokazujące miasto nie tylko jako twór urbanistyczny ale także jego mieszkańców i nastroje w nim panujące. Uroczyste zakończenie Słupskich Dni Seniora odbyło się w SCOP i ES. Odbyły się spotkania ze strażakami, policjantami, wystawa konsorcjum aptekarskiego, podstawowe badania lekarskie, wzruszający koncert piosenkarski Anny Poźlewicz, jej uczennic Oliwii Lewińskiej i Patrycji Palickiej oraz smaczny catering z jednej z najlepszych restauracji słupskich „Leśnego Kota”.
więcej informacji